Menu główne:
31.05.2012r. – Dzień Dziecka w Centrum Aktywności z Klubem Integracji Społecznej.
W dniu 31 maja 2012r. z okazji Dnia Dziecka, Klub Integracji Społecznej przy Ruchu Poparcia Palikota, zorganizował dla dzieci z osiedla bloków socjalnych przy ul. A. Grygowej imprezę okolicznościową połączoną
z licznymi konkursami sportowymi i nagrodami. Wraz
z przedstawicielami Klubu Integracji Społecznej obecna była również Pani Zofia Popiołek, posłanka Ruchu Poparcia Palikota na Sejm RP.
Każdy uczestnik na co dzień związany z Centrum Aktywności Środowiskowej otrzymał również z okazji Dnia Dziecka upominek. Dziewczynki m.in. otrzymały zestawy przyborów szkolnych (piórnik z wyposażeniem), paletki do babingtona.
Chłopcy otrzymali paletki do tenisa stołowego, piłki do kosza oraz piłki nożnej. Najmłodsi zaś obdarowani zostali grami domino.
W wydarzeniu uczestniczyło około 70 dzieci i 15 dorosłych.
Serdecznie dziękujemy Klubowi Integracji Społecznej, a w szczególności Panu Andrzejowi Dziwinie, za zorganizowanie wydarzenia.
25.05.2012r. – Dzień Matki.
Dzień Matki to najcieplejsze ze świąt w całym roku. Matka maleńkiego dziecka wzbudza podobne wzruszenie, jak matka staruszka, której dzieci już dorosły. Od dziecka uczymy się szacunku do naszych matek, a miłość, która nas z nimi łączy, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakimi obdarzyła nas natura.
Dzień Matki to święto, podczas którego powinniśmy okazać naszym rodzicielkom wyrazy miłości i szacunku w jakiś szczególny sposób, np. obsypując naszą mamę kwiatami, upominkami lub buziakami, które przecież nic nie kosztują.
W tym roku Dzień Matki uroczystą deklamacją wiersza rozpoczęła uczestniczka najmłodszej grupy wsparcia – Kącika Kubusia Puchatka – Wiktoria Nagórna.
„W nas pięknie i wesoło wszystkie się zebrały dziatki i gdzie radość wkoło, dzisiaj
u nas Święto Matki. Wszystkich chętnie zapraszamy i witamy wszystkich mile. Mieć w gościnie nasze mamy to najlepsze dla nas chwile. Więc na waszą cześć mateczki wygłaszamy te wierszyki, dla was nucę tę piosenkę
i dziewczynki i chłopczyki".
Następnie Finka Kuflewska oraz Ola Ćwikła odegrały scenkę przygotowaną specjalnie na Dzień Mamy. Obie dziewczynki odgrywały rolę mam, narratorką była Wiktoria Nagórna.
Nie zabrakło również życzeń oraz własnoręcznie wykonanych upominków w postaci wazoników z kolorowymi kwiatkami składanych na ręce kochanych mam.
Na koniec wszystkie dzieci wykonały piosenkę pt. „Tylko Mama”
Dzieci z grupy 7-12 lat recytowały swoim mamom wiersze oraz przedstawiły skecz pt. „Zaczynamy męczyć mamy”. Dzieci wręczyły także własnoręcznie wykonane laurki.
Występ ten dostarczył mamom zarówno wzruszeń jak i dużo zabawy.
Dwójce przedstawicieli z najstarszej grupy 13-17 lat przypadł zaszczyt prowadzenia całej uroczystości. Prowadzącymi byli Emila Woźniak oraz Bartek Sykuła. Dzieci przygotowały różnorodne konkursy, w których udział brały mamy z dziećmi. Iza Kuleszyk wraz z Marleną Andrys opracowały krzyżówkę pt. „Wiosenne kwiaty” oraz inne krzyżówki z hasłami. Emila Andrys wykonała na potrzeby konkursów kalambury rodzinne, a Natalia Szczygieł konkurencję „Jaka to melodia”.
Na zakończenie młodzież wręczała swoim mamom wykonane na warsztatach świetlicowych naszyjniki (dziewczynki) oraz malowane wazoniki (chłopcy).
Zapraszamy do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
19.05.2012r. – Wycieczka do Zamościa.
Dnia 19.05.2012r. odbyła się wycieczka do Zamościa z udziałem 20 uczestników świetlicowych przy wsparciu Centrum Aktywności. Organizatorem wycieczki były słuchaczki Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Wycieczka odbyła się w ramach Projektu Socjalnego "W kulturze siła" Podróż w obie strony odbyła się pociągiem. Na miejscu wraz
z przewodnikiem miało miejsce zwiedzanie Zamościa: Starego Rynku, Parku Miejskiego, pomnika Jana Zamoyskiego, Rynku Wodnego z fontanną, Rynku Solnego, Arsenału, Synagogi Żydowskiej. Dzieci miały okazję zdobyć wiedzę na temat historii miasta, wielokulturowości mieszkańców, stylu renesansowego w architekturze, historii Jana Zamoyskiego oraz zabytków Zamościa. Przed gorącym posiłkiem dzieci miały mozliwość kupienia pamiątek.
Zapraszamy do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
18.05.2012r. – Festyn Integracyjny "Zróbmy coś razem".
Festyn Integracyjny pod hasłem „Zróbmy coś razem" został zorganizowany przez Filię Nr 2 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Mieszkańcy bloków przy ul. Mełgiewskiej, wraz z pracownikami Sekcji Pracy Socjalnej Nr 11 przygotowali na festyn dużo atrakcji.
W wydarzeniu brały udział dzieci ze świetlicowych Grup Wsparcia. Młodzież uczestniczyła w zawodach sportowych, konkursach z wiedzy o „Euro 2012”. Czołowe miejsca zdobyły dwie dziewczynki z Grupy Wsparcia 7-12 lat, wykazując się dużą wiedzą geograficzną. Największym powodzeniem wśród dzieci, cieszyła się przejażdżka na kucykach i malowanie twarzy. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. W trakcie festynu mogliśmy posilić się grillowanymi kiełbaskami, bigosem
i grochówką. Na koniec wystąpił młodzieżowy zespół rockowy, wykazujący się dużym profesjonalizmem. W drodze powrotnej mile wspominaliśmy to wydarzenie. Nasze dzieci i młodzież bardzo lubią festyny, dlatego z niecierpliwością czekamy na nasz Festyn Rodzinny „Razem do lata” 15 czerwca br.
Zapraszamy do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
24.04.2012r. – Zebranie z rodzicami dzieci ze świetlicowych grup wsparcia CAŚ.
Po raz kolejny odbyło się zebranie z rodzicami dzieci uczęszczającymi do świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności. Omówiono najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem dzieci i ich osiągnięciami. Na specjalne wyróżnienie zasłużyła Pani Kamila Sobutek, która otrzymała od Pani Kierownik Centrum Aktywności Środowiskowej podziękowania za zaangażowanie oraz systematyczne i aktywne uczestnictwo w warsztatach dla rodziców.
21.04.2012r. – Wycieczka na Zamek Lubelski.
Dnia 21.04.2012 r. uczestnicy świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności Środowiskowej wzięli udział w wycieczce do Muzeum na Zamku Lubelskim zorganizowanej przez słuchaczki Kolegium Pracowników Służb Społecznych w ramach Projektu Socjalnego "W kulturze siła". W wycieczce wzięło udział dwadzieścia troje dzieci pod opieką pracowników Centrum Aktywności Środowiskowej oraz słuchaczek Kolegium Pracowników Służb Społecznych.
W programie przewidziane było zwiedzanie wraz z przewodnikiem kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, oglądanie ludowej wystawy wielkanocnej (malarstwo, rzeźba, wycinanki, przedmioty wykonane z wikliny) oraz wystawy broni (uzbrojenie polskie i obce XIV-XX). Młodzież zapoznała się z legendą o Czarciej Łapie oraz obejrzała starodawne makiety Lublina.
Zapraszamy do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
20.04.2012r. – "Posprzątajmy Lublin na wiosnę".
W piątek dzieci i młodzież wraz ze swoimi wychowawcami z Centrum włączyły się aktywnie
w akcję „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” Organizowana jest ona corocznie z ramienia Urzędu Miasta Lublin przez Wydział Ochrony Środowiska. Nasze Centrum postanowiło w tym roku uczestniczyć w tym przedsięwzięciu sprzątając najbliższe otoczenie budynku. Zebrane śmieci zgromadziliśmy w specjalnie do tego celu otrzymanych i oznakowanych workach.
Warto podkreślić, że szczególnie starsza grupa świetlicowa (13-17) wykazała bardzo duże zaangażowanie i zdołała zapełnić najwięcej worków. Celem akcji było, nie tylko posprzątanie okolicznych terenów, lecz również wykształcenie w młodych ludziach poszanowania przyrody i otaczającego nas świata.
Zapraszamy do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
3.04.2012r. – V Spotkanie Wielkanocne.
W dniu 3 kwietnia 2012 roku w Centrum Aktywności Środowiskowej zorganizowane zostało już po raz piąty Spotkanie Wielkanocne – działanie o charakterze środowiskowym, skierowane do wszystkich mieszkańców bloków socjalnych. Dzieci, młodzież, zespół pracowników, jak również mieszkanki, a także wolontariusze aktywnie włączyli się w przygotowanie powyższej inicjatywy. Na pięknie udekorowanych stołach nie zabrakło tradycyjnego żurku, jaj faszerowanych, sałatek oraz różnego rodzaju ciast.
Spotkanie rozpoczęło się uroczyście od powitania zebranych licznie gości przez Panią kierownik Centrum – Teresę Mankiewicz. Całość uroczystości w profesjonalny sposób poprowadzili przedstawiciele najstarszej grupy wsparcia Centrum Aktywności - Emilia Woźniak oraz Bartłomiej Sykuła. Nasza młodzież doskonale odnalazła się w tej roli i wspaniale podołała powierzonemu zadaniu.
Rangę uroczystości podnieśli swoją obecnością Jego Ekscelencja Biskup Artur Miziński, Pani Jadwiga Mach - Radna Rady Miasta Lublin, Pani Renata Rojek - Kierownik Oddziału ds. Pomocy Środowiskowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pani Dyrektor MOPR – Dorota Gąsior,Pan Dariusz Tokarzewski - członek zespołu Vox.
Oczywiście jak zawsze w tym przedsięwzięciu wspierały nas służby mundurowe z policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej, a także nasi przyjaciele m.in. z Centrum Wolontariatu, przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, Koło Naukowe Socjologów
z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele służb sądowych - kuratorzy.
Zainteresowane naszym Spotkaniem Wielkanocnym były media m.in. Radio eR, jak również Telewizja Lublin.
Wszystkim gościom zgromadzonym na V Spotkaniu Wielkanocnym bardzo gorąco dziękujemy za zaszczycenie nas swoją obecnością.
Zapraszamy do obejrzenia Panoramy Lubelskiej z dnia 03.04.2012 g. 21.45 na stronie Telewizji Lublin (poniżej zamieszczamy link do wydarzenia), a także do oglądania zdjęć
w naszym Archiwum Foto Galerii.
V Spotkanie Wielkanocne w Panoramie Lubelskiej.
30.03.2012r. – Gala wręczenia nagród V edycji konkursu "Ludzka twarz EFS".
W dniu 30 marca 2012 roku w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Warszawie przy ulicy Wspólnej 2/4 odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Ludzka twarz EFS”. Laureatką konkursu została dziennikarka Radia Lublin Pani Monika Hemperek, która
w kategorii „Mikrofon” zdobyła III nagrodę za reportaż „Kobiety sukcesu”
Audycja opowiada o twórczyniach Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku. Założyły ją bezrobotne kobiety
z osiedla socjalnego przy ulicy Antoniny Grygowej w Lublinie. Odniosły życiowy sukces - prowadzą własny biznes kulinarny. Spółdzielnia była efektem czteroletniej pracy Centrum Aktywności Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
w Lublinie, który dzięki Programowi Aktywności Lokalnej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS przeszkolił oraz objął wszechstronnym wsparciem panie tworzące przyszłą spółdzielnię.
Dzięki uprzejmości Pani Moniki Hemperek jako współautorzy audycji byliśmy obecni podczas gali.
Współorganizatorem konkursu było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Poniżej link do strony "Ludzka twarz EFS"
Zapraszamy również do naszego Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
23.03.2012r. – Ozdoby wielkanocne przygotowane przez dzieci i młodzież CAŚ.
Z okazji zbliżających się świat wielkanocnych dzieci i młodzież ze świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności, wykonywały ozdoby
w postaci kartek i stroików świątecznych. Podczas warsztatów, które prowadziła Pani Ania Wójcik – członkini Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku, uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Zajęcia doskonale kształtują cierpliwość i wytrwałość, a także pobudzają wyobraźnię do obrazowego wyrażania swoich odczuć. Dzieci podczas pracy twórczej rozwijają także swoje zdolności manualne.
Zapraszamy do Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia pracy wykonanych przez dzieci z Centrum Aktywności.
16.03.2012r. – Wizyta studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w CAŚ.
W piątek w Centrum Aktywności Środowiskowej było nam niezmiernie miło powitać studentów Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie. Nasi goście przygotowali specjalne pokazy warsztatowe dla wszystkich zgromadzonych widzów. Jako pierwsi swoje umiejętności zaprezentowali ratownicy medyczni. Na przywiezionym ze sobą fantomie pokazali jak powinien wyglądać prawidłowy masaż serca, jak należy umieścić dłonie, aby nie uszkodzić ratowanej osoby. Wśród dzieci największym powodzeniem cieszyły się ćwiczenia praktyczne, podczas których miały one okazję pod czujnym okiem specjalistów nauczyć się wykonywać odpowiednich czynności ratujących życie.
Drugą grupę studentów, a właściwie studentek stanowiły Panie z wydziału stomatologii. Dentysta, jak wiemy prawie zawsze wywołuje negatywne emocje, jednakże nasze stomatolożki bardzo szybko zjednały sobie wszystkie dzieci. Na początek, aby zainteresować najmłodszych uczestników zaprosiły ich do obejrzenia bajki edukacyjnej. Dzieci dowiedziały się z niej, że należy myć zęby po każdym posiłku oraz , że należy używać pasty z fluorem. Ćwiczeniem praktycznym, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę było przyczepianie specjalnych nalepek, które zawierały różne (zdrowe lub nie) potrawy, do dwóch przygotowanych ząbków. Jeden ząbek miał już ubytek, drugi był zdrowy, zadaniem dzieci było prawidłowe przyczepienie nalepek do ząbków. Studentki przedstawiły również jak należy właściwie szczotkować nasze zęby.
W ramach nagrody każdy z uczestników otrzymał pastę do zębów, długopisy oraz kolorowanki.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci, które uczestniczyły w warsztatach, otrzymały paczki ze słodyczami.
Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Ewie Abramek – Kanclerz Uniwersystetu Medycznego w Lublinie oraz Pani Agnieszce Bożyk, a także przybyłym studentom stomatologii i ratownictwa medycznego za umożliwienie
i przeprowadzenie warsztatów.
Zapraszamy również do Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
08.03.2012r. – Dzień Kobiet
W roku obecnym Dzień Kobiet został w całości przygotowany przez dzieci ze świetlicowej grupy wsparcia CAŚ
nr 2. Dziewczynki i chłopcy, którzy także pomagali w organizacji, wzorując się na starszej grupie, napisały scenariusz, przeprowadziły szereg prób przed oficjalnym występem. Zaangażowały się również w wykonanie laurek dla Pań pracujących
w Centrum, oraz pod czujnym okiem Pani Uli upiekły ciasteczka tzw. amoniaczki.
Część artystyczna składała się z występu teatralnego, w którym rolę aktorów odgrywały oczywiście same dzieci. Ponad to, aby urozmaić ten jakże wyjątkowy dla każdej kobiety dzień wręczone zostały każdej z Pań drobne upominki – wykonane specjalnie na tę okazję przez naszych podopiecznych. Nie zabrakło również konkursów wiedzy, a także konkurencji sportowych.
07.03.2012r. – Wizyta w Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice”
Tym razem podopieczni naszego Centrum zaproszeni zostali na koncert pt. „Gwiazdą być..” W programie znalazły się piosenki XX-lecia Międzywojennego, Mariana Hemera i Kabaretu Starszych Panów. Główną atrakcją wieczoru był występ niedawnej zwyciężczyni programu „Mam talent” – Magdy Welc.
Po występie muzycznym dzieci miały okazję porozmawiać z gwiazdą wieczoru, a także poprosić o autograf.
29.02.2012r. – Zumba fitness
Dzisiaj, dzieci i młodzież z CAŚ miały niebywałą okazję spróbować swoich sił w tzn. Zumba fitness. Zumba to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Jest to bardzo innowacyjny system fitness, który poprzez świetną zabawę kształtuje sylwetkę, dba o naszą kondycję, a także pozwala świetnie się bawić.
Uczestniczki zajęć bardzo szybko opanowały podstawy, a dzięki pomysłodawczyni i prowadzącej – wolontariuszce CAŚ mogły skupić się na poznawaniu tajników tego jakże ciekawego tańca.
27.02.2012r. – Dzień Wychowawcy – edycja II
Po raz pierwszy Dzień Wychowawcy zorganizowany został w roku 2010. Od początku była to inicjatywa dzieci i młodzieży uczęszczającej do świetlic CAŚ. Wszystkie przygotowania były owiane tajemnicą i żaden z wychowawców nie wiedziało zbliżającym się dniu. Dzieci opracowały scenariusz, konkursy artystyczne, oprawę muzyczną, udekorowały salę. Przez ponad tydzień odbywały się próby, aby nauczyć się napisanych ról i nie zawieść swoich świetlicowych opiekunów.
W poniedziałek 27 lutego o godzinie 17.30 w Sali numer 5 CAŚ rozpoczęło się uroczyste przedstawienie – pierwszym punktem przygotowanego występu była inscenizacja – dzieci odgrywały scenkę wcielając się w codzienne role wychowawców. Następnie odczytana została krótka charakterystyka danego pracownika. Zadaniem zgromadzonych gości było odgadnięcie o jaką osobę chodzi. Najwięcej emocji wzbudziły konkursy artystyczne. Wychowawcy zostali pogrupowani w pary i musieli stawić czoła 3 różnym konkurencjom. Na zakończenie każdy z pracowników otrzymał z rąk dzieci pamiątkowe laurki. Laurki zawierały specjalnie napisaną sentencję, lub wiersz, a także podziękowania i zdjęcie danego wychowawcy. Po części artystycznej „aktorzy” ukłonili się tłumnie zgromadzonej publiczności i zaprosili wszystkich na własnoręcznie przyrządzony poczęstunek w postaci pysznych pączków.
Na zdjęciach znajduję się wiersz, przygotowany specjalnie z okazji Dnia Wychowawcy - edycja II, oraz część konkursów naukowych - krzyżówka oraz rebus.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi !
Zapraszamy również do Archiwum Foto Galerii, w celu obejrzenia zdjęć.
24-02-2012r. - Wizyta studentów z Rumunii i Serbii
W ramach projektu „Make it Possible”, którego zajęcia dotyczyły kultury języka oraz historii innych krajów, mieliśmy zaszczyt gościć dwójkę studentów z Serbii oraz z Rumunii. Przybyli goście przedstawili prezentację multimedialną o kulturze panującej w ich krajach. Pomimo bariery językowej nasze dzieci nie miały najmniejszego problemu w nawiązaniu kontaktu, a także zdobywaniu interesujących dla nich informacji. To spotkanie dało możliwość dzieciom na poszerzenie dotychczasowej wiedzy, zarówno geograficznej jak i etniczno-kulturowej.
14-02-2012r. – Walentynki w CAŚ
Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych którzy są zakochani, jak i tych którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie.
Dzieci i młodzież ze świetlicowych grup wsparcia CAŚ również przygotowały wyjątkowe kartki walentynkowe dla swoich sympatii oraz dla wszystkich osób, które lubią. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni otrzymując niespodziewaną walentynkę od tajemniczego wielbiciela/wielbicielki.
Podsumowanie ferii zimowych 2012
Hasło naszych ferii „Razem z CAS-iem szaleństwo w pełnej klasie” w pełni oddało ich charakter. Dzięki bogatej ofercie dzieci
i młodzież miały możliwość uczestnictwa w różnorodnych zajęciach i wyjściach. Pozwoliło im to na aktywne spędzanie czasu poza domem,” naładowanie akumulatorów” przed podjęciem nauki w drugim semestrze. Nasze dzieciaki mogły zaprezentować i sprawdzić się w różnych sytuacjach, co sprawiło, że wychowawcy byli z nich dumni.
10-02-2012r. – Zajęcia z choreoterapii
W ramach projektu socjalnego „Spotkania na Grygowej” w CAŚ odbyły się zajęcia z choreoterapii dla naszych dzieci
i młodzieży. Dzięki tym zajęciom uczestnicy mieli możliwość na otworzenie się i na przełamanie własnej nieśmiałości.
10-02-2012r. – Warsztaty edukacji międzykulturowej
Podopieczni Centrum uczestniczyli w dniu dzisiejszym (10.02.2012) w zajęciach z edukacji międzykulturowej.
W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci, mieli oni okazję dostrzec, że niezależnie od tego skąd pochodzimy występują między nami różnice, ale także podobieństwa. Wolontariusze zaprezentowali nam również grę symulacyjną, obrazowała ona trudność odnalezienia się w nowym środowisku, osobom, które pochodzą z odmiennych kręgów kulturowych. Dzieci dowiedziały się, że ludzi odmiennych kulturowo jest wśród nas coraz więcej, takie osoby trzeba szanować i czerpać od nich bogactwo kulturowe. W trakcie warsztatów nie zabrakło także rytmów i zabaw z różnych zakątków świata. Za przeprowadzenie zajęć dziękujemy wolontariuszom z lubelskiego Centrum Wolontariatu.
09-02-2012r. - Warsztaty Centrum Kultury
Kolejny dzień ferii dał okazję do zabawy i nauki. Dziś (09.02.2012) grupa 15 dzieci miała możliwość uczestniczenia
w warsztatach teatralnych pod tytułem: „Witamy w lesie”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników Centrum Kultury. Nasi podopieczni uzyskali cenne wskazówki odnośnie ekspresji, twórczości i zasad współpracy w grupie. Aktorzy zaanimowali także bajkę, w której wszyscy czynnie uczestniczyliśmy. Dzieci bawiąc się w las wcielały się w różne zwierzęta. Następnie, poprzez zabawę, uczestnicy uczyli się koncentracji ważnej przy nauce żonglowania. Zabawy były ciekawe, dynamiczne i tak intensywne, że na koniec warsztatów wszyscy zmęczeni cicho leżeli słuchając bajek o zwierzątkach czytanych przez pana Darka.
Wyjście zostało zorganizowane przez pracowników socjalnych Sekcji Pracy Socjalnej Nr 23G MOPR.
Dziękujemy przede wszystkim Dyrektorowi Centrum Kultury oraz Prezesowi Stowarzyszenia Artystów „Bliski Wschód” za możliwość wzięcia udziału w zajęciach.
8 luty 2012r. - Warsztaty plastyczne
Po dniach pełnych sportowych wrażeń dzieci i młodzież z CAŚ miały okazję uczestniczyć
w zajęciach plastycznych, które prowadzone były przez członkinię Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku - Panią Anię Wójcik. Dzieci przygotowywały prezenty dla bliskich ich sercu osób z okazji zbliżających się walentynek.
7 luty 2012r. – Imieniny przyjaciela Centrum
Dziś mieliśmy zaszczyt gościć pewną szczególną dla nas osobę. Nasz wieloletni przyjaciel zawsze pojawia się na organizowanych przez nas spotkaniach i zawsze przywozi dla wszystkich dzieci wór czekolad.
Nadszedł wreszcie idealny czas na to, aby to dzieci mogły podziękować za wszystkie słodkości i nie tylko. Razem ze swoimi wychowawcami świetlic przygotowały wspaniały występ artystyczny, połączony z recytacją życzeń i wierszyków imieninowych, a także upiekły ogromny tort.
Sport to zdrowie
Drugi tydzień ferii rozpoczeliśmy na sportowo. Mroźna aura nie przeszkadza nam w aktywnym spędzaniu wolnego czasu.
W poniedziałek i wtorek wczesnym rankiem ruszyliśmy szlifować nasze pływackie umiejętności na krytym basenie "Strefy H2O".
Drugi tydzień ferii
Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych w CAŚ, mimo mroźnej aury nie zabrakło ciekawych wyjść do teatru i kina, a dla tych, którzy zostali w świetlicach Centrum czekało szereg atrakcji !
Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem ferii na drugi tydzień.
Piąty dzień ferii
W piątym dniu ferii słuchaczki Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie zorganizowały spotkanie realizowane
w ramach projektu socjalnego „W kulturze siła”. Razem z dziećmi z CAŚ wyruszyły do Teatru im. H. Ch. Andersena.
Spektakl pt. „Król Maciuś I” zgromadził tym razem najmłodszych uczestników świetlic. Oglądając sztukę teatralną dzieci dowiedziały się, że także mają prawa, mogą decydować o sprawach dotyczących bezpośrednio ich oraz, że rządzić można nie tylko używając siły, lecz z pomocą dobrej woli.
Po powrocie z teatru wychowankowie świetlicy otrzymali drobny poczęstunek, zasponsorowany przez „Dobrą Kuchnię”. Restaurację, która mieści się na Al. W. Witosa. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
Czwarty dzień ferii
Za nami czwarty dzień ferii. W dniu 2 lutego odbyły się warsztaty plastyczne przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Zdybel – Prezes Zarządu Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku. Każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnej „lalki motanki”. Przekonaliśmy się, że tworzenie lalek z kawałków materiałów i sznurków, nie jest rzeczą łatwą. Efekty były jednak imponujące. Jutro drugi etap tworzenia „motanek”. W przyszłości z powodzeniem może wystartować teatrzyk kukiełkowy wykorzystujący powstałe lalki.
W dniu dzisiejszym udało się wykonać aż 10 lal. Udział w warsztatach pozwoliło naszym uczestnikom obcować z ukraińską tradycja ludową.
Relacja oczami podopiecznych:
„Dziś 02.02.2012r. robiliśmy z Panią Małgorzatą Zdybel lalki motanki. Ja świetnie się przy tym bawiłam. Myślę, że tworzenie lalek dostarczyło każdemu wiele radości.” (Emilia l.9)
Ferie w pełnej klasie
Za nami kolejny dzień ferii. W dniu dzisiejszym – 01.02.2012r. znów zawitaliśmy w kinie. Tym razem 21 uczestników wyjścia zobaczyło film familijny. Nasi mali filmoznawcy i krytycy filmowi jednogłośnie wystawili ocenę 6 +
Oto recenzje…
„Film pt. Koń morski legenda głębin opowiadał o pewnym chłopcu, który bał się wody, ale też lubił ją. Pewnego dnia znalazł on, jakiś kamień, który po rozbiciu okazał się jajkiem. W nim był malutki koń morski. Koń ciągle rósł, a chłopiec się z nim zaprzyjaźnił.”
Emilia K. (l. 9)
„Film był o chłopcu, który znalazł małego konia morskiego. Mały bohater uczył znalezionego maleńkiego konia, tak, że ten oswoił się i nie chciał opuścić swojego przybranego rodzica. Chłopiec dzięki przyjaźni ze stworem poznał, co to prawdziwa przyjaźń i stał się wesoły
i pogodny. W filmie występowały elementy smutne, w których przyjaciele się rozstawali, ale też sytuacje wesołe, czyli powroty.”
Justyna I. (l. 9)
Wreszcie długo wyczekiwane ferie…
30 stycznia zaczęliśmy długo wyczekiwane przez wszystkich ferie. Za nami już dwa dni uatrakcyjnione wyjściami do kina
i teatru. W pierwszy dzień ferii udaliśmy się do jednego z lubelskich kin, aby tam uczestniczyć w zajęciach, oraz w projekcji filmu pt.: „Koralina i tajemnicze drzwi.” Film animowany niósł przesłanie, aby szanować swoich rodziców i potrafić docenić to, co się aktualnie posiada. W wyjściu do kina uczestniczyło 17-u naszych podopiecznych. W tym dniu ogłoszony został również konkurs na hasło tegorocznych ferii. W drugi dzień przerwy szkolnej, mroźna aura nie odstraszyła dzieci. Do wyjścia na spektakl pt.: „Król Maciuś I” stawiło się 21 chętnych. Spektakl obejrzany w teatrze H. CH. Andersena, również posiadał morał: według Emilki (lat 9): „trzeba się słuchać rządzących”; według Oli (lat 11) „trzeba wierzyć w dzieci”. Wyjście zostało zorganizowane wspólnie z Sekcją Pracy Socjalnej Nr 23G.
Przed nami jeszcze kilka atrakcyjnych wyjść i zajęć, które uczą i bawią.
Poniżej harmonogram ferii 2012.
Rozstrzygnięcie konkursu na hasło ferii 2012 r.
W konkursie na hasło, pod jakim będą przebiegać tegoroczne ferie, brało udział 30 uczestników. Spośród wielu propozycji wybrano kilka, które usatysfakcjonowały organizatorów konkursu. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Sz. autorka hasła:
„Razem z CAŚiem,
szaleństwo w pełnej klasie”
Na uwagę zasługują także powiedzenia:
„Jakby to było,
gdyby ferii nie było” (Natalia Sz.)
„Mroźna zima ferie trzyma” (Magda Sz.)
„Ferie zimowe są fajne i zdrowe” (Gosia Sz.)
Oraz wiersz autorstwa Mariusza Kuflewskiego.:
„Dziś się ferie zaczynają
Wszyscy cieszą się, biegają.
Pod świetlicą się witają.
Do teatru wyjeżdżają.
Wielkie hasło na tablicy:
Przyjdźcie wszyscy do świetlicy"
„Dziś się ferie zaczynają
Wszyscy cieszą się, biegają.
Pod świetlicą się witają.
Do teatru wyjeżdżają.
Wielkie hasło na tablicy:
Przyjdźcie wszyscy do świetlicy"
27 styczeń 2012 r. - Ruszyła nowa strona Internetowa Centrum Aktywności Środowiskowej
Zapraszamy do odwiedzania naszej nowej strony. Nasza witryna stopniowo będzie rozbudowywana
23 styczeń 2012r. - Dzień Babci i Dziadka
W tym roku Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy trochę później niż wszyscy, jednak obchody były bardzo huczne. 23.01.2012 licznie przybyli zaproszeni goście. Dzieci przygotowały część artystyczną w postaci wierszy oraz piosenek. Nie zabrakło także głośno odśpiewanego: „Sto lat”. Po recytacji przyszedł czas na wspólne śpiewanie, oraz na konsumpcję symbolicznego poczęstunku, w postaci faworków, pączków i pysznej szarlotki. Za obsługę gości odpowiedzialna była najstarsza grupa 13-17.
20 styczeń 2012r. - W świecie kreskówek
W dniu 20.01.2012 podopieczni grup: 3-6 lat oraz 7-12 mieli okazję uczestniczyć w balu karnawałowym zorganizowanym przez Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice. Tegoroczna zabawa zatytułowana była: „W Świecie kreskówek”, dlatego nie zabrakło barwnych i fantazyjnych strojów. W zabawie uczestniczyło dużo dzieci, jednak to nasze wróżki, aniołki, motyle i inne przedziwne stwory, wyróżniały się szczególnie. Sami również podziwialiśmy Panią Dynię, Supermana czy Batmana. Początkowo nasza 20tka potrzebowała trochę czasu na tzw. rozkręcenie się w zabawie, ale później zmotywowani nagrodami byliśmy przodownikami parkietu. Mieliśmy okazję wcielić się w różne postacie z bajek i uczestniczyć w ciekawych zabawach. Dzieci wróciły do domów radosne i oczywiście trochę zmęczone, jak to bywa po zabawie. Teraz czekamy na następną karnawałową dyskotekę…