Grupa Wsparcia Nr 2 - Strona CAŚ

Idź do spisu treści

Menu główne:

Grupa Wsparcia Nr 2

Dzieci i Młodzież

Grupa Wsparcia Nr 2 dla dzieci w wieku 8-12 lat


Nasze motto:

"Człowiek nie potrzebuje murów ale mostów"

  
Głównym celem działania Grupy Wsparcia Nr 2 jest realizowanie zadań opiekuńczo-wychowawczych, odrabianie zadań domowych i pomoc w nadrobieniu zaległego materiału, rozwijanie zainteresowań
i uzdolnień dzieci w wieku szkolnym, łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie oraz eliminowanie zaburzeń zachowania. Grupa Wsparcia Nr 2 Centrum Aktywności Środowiskowej dla dzieci w wieku 8 - 12 lat działa codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Grupa spotyka się w Sali nr 3. Nasze działania opierają się na harmonogramie zajęć.
Na początku dzieci obrabiają lekcję, ale także uczą się pod okiem wychowawców. Następnie o godz. 16:00 po spełnieniu wszelkich zasad dotyczących higieny zasiadamy wspólnie do podwieczorku.
  Dzieci otrzymują, każdego dnia inny podwieczorek. Czasami są to parówki, rogale, drożdżówki, jogurty, innym razem owoce, słodkie batony, wafelki, mleko, kakao, czy także słodycze. Bezpośrednio po podwieczorku odbywają się, zgodnie z planem tygodniowym, zajęcia
z wychowawcami. Jest to najbardziej lubiana przez dzieci część dnia, podczas której uczymy się „konstruktywnej rywalizacji” w zabawach grupowych, poznajemy także zasady funkcjonowania
w grupie oraz jak rozumieć swoje emocje. Ponadto w środy „tworzymy piękno” tak nazywają się różnorodne zajęcia plastyczne.
Z reguły w piątki dzieci nie odrabiają prac domowych, wtedy to konstruktywnie spędzamy czas, rozwijamy swoje talenty np. muzyczne czy też taneczne. Podczas zajęć dzieci mają okazję uczestniczyć w różnych zawodach sportowych, quizach np. quiz  o Europie, zajęciach artystycznych, tworząc prace plastyczne np. „zwierzaki śmieszaki”,  dzieci bardzo lubią śpiewać, zatem karaoke cieszy się u nas dużym powiedzeniem. Na koniec dnia odbywa się porządkowanie sali.

Jako, iż stosujemy różnorodne metody pracy,  do realizacji zajęć niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. W naszej sali znajdują się pomoce dydaktyczne
w postaci książek, słowników, encyklopedii, atlasów, rozmaitych gier planszowych, trampoliny, telewizora wraz z dvd, oraz kina domowego. Dzięki nim dzieci mogą bardzo mile
i ciekawie spędzać czas.

Stałym elementem zajęć jest krąg, w którym możemy podsumować zajęcia i wspólnie wybrać „bohatera dnia następnego” dochodzi tym samym do wzajemnej oceny zachowań.

W naszej sali znajduje się także „kącik smutku”, który powstał po to, aby osoba smutna, zła mogła przez chwilę pobyć sama. Kącik posiada swój odrębny regulamin.

W ramach zajęć organizujemy także: tematyczne spotkania świąteczne i imprezy okolicznościowe np. wycieczki autokarowe po okolicy, wizyty w placówkach kulturalnych np. bibliotece, kinie, muzeum, teatrze, dyskoteki, zajęcia muzyczno-teatralne, zajęcia relaksacyjne, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia manualne (układanie modeli).
Podczas naszych zajęć kierujemy się zasadą otwartości oraz przestrzegamy norm i zasad, które ustaliliśmy wspólnie z wychowankami. Dbamy, aby każdy czuł się dobrze i bezpiecznie.

W Grupie Wsparcia Nr 2 dla dzieci w wieku 8-12 lat realizowane są zajęcia m.in. z zakresu:


  • pomocy w odrabianiu lekcji (praca indywidualna i grupowa),
  • niwelowania braków szkolnych,
  • wyławiania talentów (plastycznych, muzycznych, teatralnych, sportowych informatycznych),
  • uczestnictwa w różnorodnych konkursach,
  • ćwiczeń i zabaw relaksacyjnych m.in. arteterapia, edukacyjna, muzykoterapia, aromaterapia,
  • edukacji kulturowej (organizowanie i uczestnictwo w imprezach okolicznościowych, spotkaniach, pogadankach, prezentacje multimedialne),
  • sportu i rekreacji,
  • prozdrowotnych (promowanie zdrowego stylu życia, dbałość o higienę i bezpieczeństwo),
  • edukacji społeczno - moralnej (zajęcia warsztatowe, pogadanki, analizowanie przykładu, scenki, dramy),
  • rozwiązywanie sytuacji trudnych, konfliktowych poprzez stosowanie elementów mediacji – zajęcia z mediacji,
  • profilaktyki uzależnień, zagrożeń i bezpieczeństwa,
  • zajęcia kształtujące prawidłowe nawyki żywieniowe
  • spotkań w ramach Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka z pracownikami socjalnymi, pedagogami szkolnymi, kuratorem rodzinnym oraz dzielnicowym – przedstawicielem policji.




 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego