Archiwum z 2015 r. - Strona CAŚ

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum z 2015 r.

Archiwum
29.12.2015 r. – Występ cyrkowy.

W roku 2015 w Centrum Aktywności Środowiskowej zrealizowany został cykl zajęć animacyjno-artystycznych skierowany do dzieci i młodzieży. Warsztaty cyrkowe prowadzone były przez  trenerów i animatorów z Fundacji Sztukmistrze. Na zakończenie bieżącego roku zorganizowany został występ podsumowywujący zdobyte doświadczenia, osiągnięcia oraz rezultaty pracy. Na występ zaproszeni zostali również rodzice oraz kadra Centrum Aktywności.
29.12.2015 r. – Spotkanie z ekspertem.

W dniu 29 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie mieszkańców bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4 z Panem Pawłem Stefaniakiem pełniącym funkcję dzielnicowego Straży Miejskiej Miasta Lublin.
Spotkanie miało charakter informacyjno – doradczy. Uczestnicy poruszali problemy dotyczące poprawy i utrzymania czystości osiedla, organizacji podejmowanych działań mających na celu  szczepienie psów oraz wjazdu na osiedle w miejscu aktualnie niedozwolonym dla transportu ruch drogowego. Ponadto przeprowadzono rozmowy wynikające z bieżących spraw mieszkańców.
15.12.2015 r. – IX Spotkanie Opłatkowe „Bądźmy razem”.

We wtorek 15 grudnia spotkaliśmy się już po raz dziewiąty na wspólnym Spotkaniu Opłatkowym „Bądźmy razem”. W tym roku liderem spotkania była Rada Mieszkańców Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej w Lublinie. Partnerami przedsięwzięcia było Centrum Aktywności Środowiskowej wraz z Sekcją Pracy Socjalnej Nr 23G, a także przedstawiciele służb mundurowych – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Komisariat VI Policji w Lublinie, Straż Miejska Miasta Lublin oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie.
W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mieczysław Cisło. Na spotkaniu obecna również była Pani Katarzyna Raczyńska, reprezentująca Wydział Zdrowia 
i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin, nie zabrakło również przedstawicieli współpracujących 
z nami służb mundurowych, a także kierownictwa oraz dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Jego Ekscelencja ks. Biskup Mieczysław Cisło skierował świąteczne życzenia do mieszkańców oraz zebranych gości. Część artystyczną uświetniło przedstawienie przygotowane przez uczestników Grup Wsparcia Centrum Aktywności w postaci jasełek. W tym roku jasełka zorganizowane zostały w konwencji humorystycznej. Po części artystycznej nastąpiło tradycyjne składanie sobie życzeń świątecznych połączone z łamaniem się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego wigilijnego poczęstunku w postaci karpia, barszczu z uszkami, bigosu oraz śledzi. Na deser spróbować można było pysznych ciast przygotowanych przez mieszkanki osiedla.

Dziękujemy z całego serca naszym partnerom i sponsorom, dzięki którym mogliśmy przygotować wigilijny poczęstunek. Serdeczne podziękowania składamy:

  • Panu Janowi Sobiesiakowi za ufundowanie po raz kolejny wigilijnych karpi.
  • Państwu Halinie i Tadeuszowi Pęzioł za ufundowanie chlebka i ciasta na wigilijny stół.
  • Pani Barbarze Chmielewskiej za ufundowanie po raz kolejny racuchów wigilijnych.
  • Straży Miejskiej Miasta Lublin oraz Komisariatowi VI Komendy Miejskiej Policji w Lublinie za ufundowanie po raz kolejny śledzi na świąteczny stół.
  • Paniom z osiedla za pomoc w przygotowaniu potraw wigilijnych oraz Panom z osiedla za pomoc przy wigilijnych karpiach.
14.12.2015 r. - Ubieranie choinki osiedlowej.

Działanie środowiskowe z inicjatywy Centrum Aktywności Środowiskowej, realizowane wspólnie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Nr 3 oraz Radą Mieszkańców Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4 w Lublinie. Celem powyższej inicjatywy była integracja mieszkańców przy wspólnym ubieraniu choinki. Ozdoby na choinkę zostały przygotowane przez osoby dorosłe oraz dzieci w ramach zajęć plastycznych. W ubieranie choinki aktywnie włączyli się strażacy straży pożarnej, dzieci i młodzież oraz dorośli mieszkańcy.
04.12.2015 r. – Wizyta Świętego Mikołaja, wystawa florystyczna.

Jak co roku Święty Mikołaj nie zapomniał o wszystkich dzieciach w Centrum Aktywności Środowiskowej. Świąteczne paczki dostali najmłodsi, jak również starsi, gdyż Święty Mikołaj był w tym roku, aż tak szczodry, że odwiedził wszystkie Grupy Wsparcia :-)

Dodatkową atrakcją piątkowego dnia, była wystawa florystyczna zorganizowana przez wolontariuszkę Centrum Aktywności Środowiskowej – Panią Ewę Wójcik. Wystawa odbyła się na zakończenie programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina realizowanego w ramach współpracy z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice” w Lublinie. Wszystkie prace wykonane zostały na warsztatach florystyczne przez dzieci i młodzież z osiedla bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4. 
27.11.2015 r. – Andrzejki.

Tradycyjnie już 30 listopada w Centrum Aktywności odbyła się zabawa andrzejkowa. Jako pierwsze zabawę rozpoczęły dzieci z Grupy Wsparcia Nr 1. Dzieci i młodzież z Grupy Wsparcia Nr 2 i 3 przygotowały andrzejowe wróżby, to one również poprowadziły dyskotekę i zaplanowały konkursy. Nie zabrakło również poczęstunku w słodkiej postaci – pączków, ptysi, chipsów, a także napojów chłodzących.
25.11.2015 r. – Wieczornica patriotyczna.

W środę z okazji zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w komunistycznej Polsce, zorganizowana została wieczornica patriotyczna. Odpowiedni wystrój sali – plakaty propagandowe z lat 70 i 80 XX wieku wprowadziły uczestników w klimat tamtego okresu. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanego przez uczestniczkę Grupy Wsparcia Nr 3 materiału na temat stanu wojennego, następnie przedstawiony został krótki rys historyczny, co umożliwiło rozpoczęcie dyskusji wśród zgromadzonych gości. Dla wielu z nich dzień 13 grudnia 1981 roku głęboko zapisał się w pamięci, a jak wiadomo relacje naocznych świadków zawsze są jednym z najważniejszych świadectw historii najnowszej. Na zakończenie spotkania zaprezentowane zostały materiały archiwalne z Polskiej Kroniki Filmowej obrazujące życie codzienne w PRL-u.
30.10.2015 r. – Zabawa Halloweenowa.

W piątek zorganizowana została dyskoteka z okazji Halloween. Dzieci i młodzież z Grup Wsparcia Centrum Aktywności przygotowały specjalne dekoracje m.in. lampiony. Nastroju dopełniał wystrój sali, w której odbywały się tańce oraz konkursy. Jako pierwsi bawili się nasi najmłodsi uczestnicy z Kącika Kubusia Puchatka. Zabawa dla starszych rozpoczęła się o godzinie 16.00, w rolę Dj-ek wcieliły się dziewczyny z Grupy Wsparcia Nr 3 – Magda, Ola oraz Klaudia. W przerwie od tanecznych szaleństw zorganizowane zostały konkursy z drobnymi upominkami. Nie zabrakło również poczęstunku – słodkich ciast, owoców oraz napojów. Na zakończenie wszyscy ponownie spotkaliśmy się na parkiecie :-)
26.10.2015 r. – Wycieczka do schroniska.

W poniedziałek dzieci z Grupy Wsparcia Nr 2 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Dzieci z własnej inicjatywy zorganizowały zbiórkę żywności oraz ciepłych koców dla bezdomnych zwierząt w schronisku. W ramach podziękowań otrzymaliśmy zgodę na zwiedzenie obiektu. Na miejscu mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami 
w jakich trzymane są psy i koty. Wycieczka miała charakter edukacyjno-poznawczy, jej uczestnicy mogli przyjrzeć się porzuconym zwierzętom oraz dowiedzieć się, że ich posiadanie to wielka odpowiedzialność. 
14.10.2015 r. – Wycieczka do Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Antoniny Grygowej 56.

Przedsięwzięcie miało charakter edukacyjno-poznawczy i wpisuje się w cykl zajęć „Poznajemy zawody”. Największą atrakcją wycieczki był przejazd dawnym trolejbusem o nazwie „Ziutek”, urządzonym na wzór kawiarenki. Dzieci poznały też pracę sterowanych automatycznie myjek, którą to zaprezentował jeden z pracowników. Do zajezdni, jak i też w drodze do Centrum Aktywności przejazd odbywał się trolejbusem hybrydowym.
28.09.2015 r. – Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.

W poniedziałek odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka. Obecni na nim byli pedagodzy ze szkół, wychowawcy oraz psycholog Centrum Aktywności, a także zawodowy kurator rodzinny. Spotkanie poświęcone było wymianie informacji dotyczących nauki w pierwszym miesiącu roku szkolnego, jak również omówieniu sytuacji rodzinnej i wychowawczej podopiecznych placówki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.
29.06-31.08.2015 r. – Pierwszy i drugi miesiąc wakacji.
 
Tegoroczne wakacje tradycyjnie już rozpoczęliśmy na sportowo – nie zabrakło wyjść na baseny, turniejów w badbingtona, a także innych zabaw na swieżym powietrzu. W świetlicach Centrum Aktywności można było spróbować swoich sił podczas warsztatów kulinarnych, bądź zajęć plastycznych. W czasie wakacji mamy okazję wybrać się również do kina. W piątek 10 lipca czekała na nas ogromna niespodzianka w postaci całodniowej wycieczki do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Nasi najmłodsi uczestnicy odwiedzili również Jupi Park zlokalizowany w kompleksie Felicity Lublin.

We wtorek 28 lipca odbył się Rodzinny Festyn, organizowany przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie oraz Radę Dzielnicy Felin. Na terenach zielonych przed budynkiem Centrum Aktywności Środowiskowej można było wziąć udział w konkursie wyścigowym z torem przeszkód. 
W programie znalazły się także  m.in. malowanie twarzy i modelowanie balonów, kręcenie kolorowych warkoczyków,  pokaz megabaniek mydlanych, zabawy z chustą klaznowską oraz rodzinne koło fortuny z nagrodami.

W Rodzinnym Festynie wzieło udział około 50 osób.

Zapraszamy do zapoznania się z tygodniowymi harmonogramami wakacyjnymi !!!
26.06.2015 r. – IX Festyn Rodzinny „Razem do lata” pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Lublin - Pana Piotra Kowalczyka.

Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w piątek 26 czerwca było Centrum Aktywności Środowiskowej wraz z Sekcją Pracy Socjalnej nr 23G oraz Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice” w Lublinie . Po oficjalnym otwarciu festynu o godzinie 14.00, rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy z Kącika Kubusia Puchatka. Wspaniale zaprezentował się również prowadzący warsztaty bębniarskie Pan Marek Fedor z „Akademii Pana Marka”. Kolejnym punktem programu był występ muzyczno-wokalny pod kierunkiem Pana Mirosława Sokołowskiego (DDK "Bronowice") oraz pokaz układów tanecznych w wykonaniu uczestniczek Centrum Aktywności, prowadzonych przez Panią Annę Chargot (DDK "Bronowice"). Zdobyte umiejętności cyrkowe zaprezentowali również uczestnicy zajęć prowadzonych przez Fundację Sztukmistrze w Lublinie.
            Nie sposób nie wymienić również szeregu atrakcji, które odbywały się równolegle poza sceną. Na dzieci i młodzież czekały m.in. dwa dmuchane zamki oraz cymbergaj. Nie zabrakło dla nikogo również darmowego popcornu i waty cukrowej. Rada Mieszkańców Bloków Socjalnych  tradycyjnie przygotowała już kiermasz ciast. Dla wszystkich gości przygotowany został poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek oraz napojów chłodzących. Dodatkową niespodziankę przygotował lokalny przedsiębiorca, który ufundował pizzę dla dzieci. Starsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił w specjalnie przygotowanym stanowisku przez Związek Strzelecki „Strzelec” z Lublina – zadanie polegało na trafieniu do papierowej tarczy z atrap karabinków pneumatycznych. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na prezentację sprzętu strażackiego oraz chwilę ochłody, a także na przeprowadzenie wielu konkurencji sportowych. Odwiedził nas również Sierżant Poli, który pilnie nadzorował przebieg konkursu o ruchu drogowym przygotowanym przez Komendę Miejską Policji w Lublinie – Wydział Prewencji. Główną nagrodą w w/w konkursie był jak co roku rower górski, ufundowany przez Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy „Felin” – Pana Flawiusza Obrusiewicza.
            Festyn zakończył się występem muzycznym zespołu „Kumpel”, przy którym wspaniale bawili się wszyscy zgromadzeni goście wraz z mieszkańcami. W wydarzeniu wzięło udział około 150 osób.

Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których nie udałoby się przeprowadzić w/w przedsięwzięcia:

  • Panu Piotrowi Kowalczykowi za objęcie IX Festynu Rodzinnego „Razem do lata” honorowym patronatem,
  • Panu Flawiuszowi Obrusiewiczowi, Przewodniczącemu Zarządu Dzielnicy „Felin” za  ufundowanie głównej nagrody festynu (roweru),
  • Dzielnicowemu Domowi Kultury „Bronowice” w Lublinie za warsztaty bębniarskie 
    w wykonaniu Pana Marka Fedora oraz pomoc w prowadzeniu festynu.
  • Firmie „Plackarnia” za ufundowanie pizz na poczęstunek dla dzieci i młodzieży,
  • Państwu Halinie i Tadeuszowi Pęziołom z Piekarni „Pęzioł” w Lublinie za pieczywo oraz ciasta,
  • VI Komisariatowi Policji w Lublinie za ufundowanie napojów chłodzących,
  • Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa za przekazanie czekolad,
  • Firmie Frigo Plus Duda za ufundowanie stanowiska z watą cukrową i popcornem,
  • Firmie AGRAM S.A. za przekazanie warzyw i owoców na poczęstunek,
  • Firmie PKO Bank Polski za przekazanie gadżetów na nagrody,
  • Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Lublinie za przekazanie gadżetów na nagrody,
  • Urzędowi Miasta Lublin za przekazanie gadżetów na nagrody,    
  • Radzie Osiedla oraz mieszkankom za przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu 
    z ciastami.

Równie gorąco dziękujemy naszym partnerom:

  • Radzie Mieszkańców Bloków Socjalnych,
  • Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie – Wydział Prewencji,
  • VI Komisariatowi Policji w Lublinie,
  • Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,
  • Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,
  • Straży Miejskiej Miasta Lublin.

13.06.2015 r. – Warsztaty historyczne.

W sobotę 13 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie kończące cykl warsztatów historycznych. 
Tym razem korzystając z dogodnej aury mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Legii Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na terenach zielonych przed Centrum Aktywności Środowiskowej. Uczestnicy rekonstrukcji historycznej mieli okazję zapoznać się z różnorodnym uzbrojeniem m.in.: bronią strzelecką oraz sprzętem ochrony osobistej. Główną atrakcją była możliwość przejażdżki wozem wojskowym typu Buggy. Nie zabrakło również ćwiczeń z musztry wojskowej. 
Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek historyczny (broszury wydane przez IPN przedstawiające sylwetki znanych Polaków).

Na tym zakończyło się ostatnie spotkanie z cyklu zaplanowanych warsztatów historycznych prowadzonych przez Pana Andrzeja Gładysza ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39.

Organizatorem wydarzenia był Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie we współpracy z Centrum Aktywności Środowiskowej w Lublinie.
30.05.2015 r. – Latawcowy zawrót głowy (zakończenie projektu).

W sobotę spotkaliśmy się po raz drugi na warsztatach z robienia latawców. Na pierwszych zajęciach uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią latawców, poznać ich rodzaje, a także opracować wstępny projekt. Podczas drugiego spotkania dzieci i młodzież wykonywały konstrukcję latawca z pomocą trenera, poszycie oraz ogon. Na zakończenie następowało złożenie każdego latawca w całość wraz z montażem uprzęży.
W ramach podziękowań za uczestnictwo w projekcie, organizatorzy przekazali nam dwa profesjonalne latawce.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Nasz Latawcowy Zawrót Głowy w Bronowicach” realizowanego przez „Stowarzyszenie Dla Ziemi” we współpracy z SP nr 31, gimnazjum nr 14 oraz Dzielnicowym Domem Kultury "Bronowice", w ramach Programu Urzędu Miasta Lublin “Kultura i sztuka- Dzielnice Kultury”.
29.05.2015 r. – Wyjazd do Kina "Bajka" w Lublinie.

W piątek z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, zorganizowany został wyjazd do Kina Bajka w Lublinie na projekcję filmu pt. „Ups! Arka odpłynęła” w technologii 3D. Inicjatorem oraz sponsorem przedsięwzięcia był Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Wszystkie dzieci uczestniczące w wyjeździe otrzymały dodatkowo na zakończenie upominek (piłkę do siatki lub nogi).

W wydarzeniu wzieło udział 59 dzieci.
28.05.2015 r. – Dzień Mamy.

W czwartek odbyła się w Centrum Aktywności Środowiskowej uroczystość poświęcona wszystkim mamom. Tegoroczny Dzień Mamy rozpoczęliśmy od występu artystycznego, w którym główną rolę odgrywali oczywiście nasi podopieczni. Dzieci z Kącika Kubusia Puchatka przygotowały wierszyki oraz piosenki, które recytowały i śpiewały dla zgromadzonych mamusi. Intensywne próby przez ostatnie dwa tygodnie zaowocowały wspaniałym przedstawieniem recytatorsko-wokalnym. Dziewczynki ze świetlicowej grupy wsparcia nr 2 przygotowały natomiast show taneczne ! Dodatkową oprawę artystyczną zapewnili nasi mali zdolni muzycy pod kierunkiem Pana Mirosława Sokołowskiego z DDK „Bronowice”. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane prace (laurki oraz malowane słoiczki), jednocześnie zapraszając wszystkich zgromadzonych gości na poczęstunek. 
18.05.2015 r. – Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.

W poniedziałek odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka. Obecni byli pedagogowie ze szkół, rodzinny kurator zawodowy, a także dzielnicowy VI Komisariatu Policji w Lublinie oraz kadra Centrum Aktywności Środowiskowej. Głównym celem spotkania było podsumowanie wyników w nauce w II semestrze szkolnym oraz bieżące zagadnienia i problemy dotyczące naszych podopiecznych.
16.05.2015 r. – Wyjazd na piknik.

W sobotę przy ulicy Konstantynów 1 odbył się piknik organizowany przez Stowarzyszenie „Frassatianum”. Podczas pikniku zespół taneczny „Gryg’s dance” oraz „Gryg’s style” zaprezentowały po dwa układy taneczne. Dla dzieci zostały przygotowane przez wolontariuszy  liczne atrakcje, np. darmowa loteria, zamek dmuchany, malowanie twarzy, pieczenie kiełbasek. Wszyscy chętni mogli również uczyć się starodawnego, średniowiecznego tańca. Odbyły się również liczne konkursy, m.in. sportowe, budowania pojazdów z kartonów. 
Za zbudowanie pociągu, grupa dzieci z Centrum Aktywności otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Najbardziej praktyczny pojazd”. Dzieci, bez względu na wiek chętnie brały udział w przygotowanych atrakcjach. 
09.05.2015 r. – Warsztaty robienia latawców.

W sobotę odbyły się warsztaty z robienia latawców. Dzieci podzieliły się na drużyny, których zadaniem było stworzenie własnej latającej zabawki. 
Powstało 5 naprawdę pięknych kolorowych prac. Oczywiście największą radością było próbowanie, jak latawce sprawdzą się w powietrzu.
Akcja z przeprowadzonych warsztatów ma się oficjalnie zakończyć Wielkim Festiwalem Latawców w dniu 1 czerwca 2015 r.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Nasz Latawcowy Zawrót Głowy w Bronowicach” realizowanego przez „Stowarzyszenie Dla Ziemi” we współpracy z SP nr 31, gimnazjum nr 14 oraz Dzielnicowym Domem Kultury "Bronowice", w ramach Programu Urzędu Miasta Lublin “Kultura i sztuka- Dzielnice Kultury”.
08.05.2015 r. – Z wizytą u strażaków.

W dniu 8 maja br. dzieci z Kącika Kubusia Puchatka zaproszone zostały na pokazy strażackie do pobliskiego Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Na placu przed budynkiem dzielni strażacy rozcinali samochód, który uczestniczył w wypadku. Następnie został on oblany benzyną i podpalony. Po chwili przyjechał wóz strażacki i zaczęła się akcja gaszenia. Po jej zakończeniu nasza grupa została oprowadzona po całym ośrodku szkolenia. Pokazy strażackie zorganizowane zostały z okazji obchodzonego w dniu 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka.
04 oraz 11.05.2015 r. – Wizyty studyjne.

W poniedziałek 4 oraz 11 maja mieliśmy zaszczyt gościć studentów z Turcji oraz Włoch. Trójka studentów, którzy przebywają w naszym kraju na wymianie z programu Erasmus miała możliwość poznać specyfikę pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Dowiedzieli się również 
z zaprezentowanej prezentacji o historii powstania Centrum Aktywności Środowiskowej.
Wizyta odbyła się w ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. 
28.04.2015 r. – Otwarte spotkanie w ramach Kampanii informacyjnej "Razem przeciwko uzależnieniom".

We wtorek 28 kwietnia w Centrum Aktywności Środowiskowej odbyło się otwarte spotkanie w ramach Kampanii informacyjnej "Razem przeciwko uzależnieniom". 
Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat obecności zagrożeń w procesie wychowania dzieci i młodzieży, a także zwiększenie świadomości rodziców na temat profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży.  
14.04.2015 r. – Spotkanie Wielkanocne.

W dniu 14 kwietnia br. odbyło się Spotkanie Wielkanocne, organizowane po raz kolejny przez Radę Mieszkańców Bloków Socjalnych. Partnerami w tym przedsięwzięciu były Centrum Aktywności Środowiskowej oraz Sekcja Pracy Socjalnej Nr 23 G.
Uroczystość rozpoczęła się  od występu artystycznego, prowadzonego pod kierunkiem Pana Mirosława Sokołowskiego. Muzyczne przedstawienie piosenki pt. „Wiosna Trollu” w wykonaniu m.in. Wanesski oraz Kuby wprowadziło zgromadzonych gości w radosny, wiosenny nastrój.
Po przywitaniu przez przedstawicielkę Rady Mieszkańców – Panią Agnieszkę Kral przybyłych gości, głos zabrał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz Pani Jadwiga Mach - Doradca Prezydenta Miasta Lublin.
Po części oficjalnej nastąpiło poświęcenie pokarmów przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Artura Mizińskiego oraz wspólne dzielenie się jajeczkiem.

Na spotkaniu nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych – policji, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej, którzy co warto podkreślić zawsze są z nami. Dyrekcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie reprezentował Pan Norbert Pędzisz – Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej; z ramienia Filii Nr 2 MOPR obecny był Pan Grzegorz Pawlak – Kierownik Filii Nr 2 oraz Pani Dorota Pawłowska – Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Filii Nr 2. Zarząd Dzielnicy Felin reprezentował Pan Jan Zamojski – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Felin.

Na zakończenie uroczystości nastąpiła wspólna degustacja przygotowanych potraw. Zapraszamy do naszej Foto-Galerii w celu obejrzenia zdjęć.
20.03.2015 r. – Wyniki konkursu.


Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczestniczka ze świetlicowej grupy wsparcia nr 2 - Aleksandra Ćwikła, zajęła I miejsce w VIII Wojewódzkiem Konkursie Plastycznym pt. "Święta Wielkiej Nocy - tradycja i współczesność".
Na konkurs nadesłano 710 prac plastycznych, w kategorii - "Stroiki i ozdoby na stół", praca Oli okazała się bezkonkurencyjna !

Serdecznie gratulujemy Oli oraz Pani Zuzannie Walczak - wychowawcy świetlicowej grupy wsparcia nr 2 z Centrum Aktywności Środowiskowej.
Luty 2015 r. – Program „Ciekawi, Aktywni, Świadomi”.

Od lutego br. realizowany jest wielowymiarowy program aktywizacji osób dorosłych mieszkańców bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4  pt.: ,,Ciekawi, Aktywni, Świadomi’’. 
Jest to autorski projekt zespołu pracowników, którego realizatorem jest kadra Centrum Aktywności.  Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu zasobów kadrowych i lokalowych Centrum Aktywności Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. 

Spotkania z uczestnikami projektu odbywają się w siedzibie Centrum Aktywności. Realizację projektu poprzedziła kampania informacyjna w formie osobistego zaproszenie wszystkich mieszkańców do współpracy i dostarczenie szczegółowej ulotki informacyjnej o programie.

W ramach programu odbywają się:
1. Spotkania z Klubem Anonimowych Alkoholików (pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 25.02, kolejne odbywać się będą w ostatnią środę każdego miesiąca.
 
2. Warsztaty umiejętności wychowawczych – cykl spotkań „Szkoła dla Rodziców”.
 
 
3. Warsztaty informatyczne dla dorosłych.
 
4. Poradnictwo i terapia uzależnień - Sesje indywidualne z osobami uzależnionymi
i współuzależnionymi od substancji psychoaktywnych i uzależnień czynnościowych.
 
 
5. Klub młodzieżowy - Cykliczne spotkania mające na celu rozwój zainteresowań, zaznajomienie 
z alternatywnymi sposobami spędzania wolnego czasu oraz przygotowanie młodzieży do dorosłego samodzielnego życia poprzez podniesienie wiedzy na temat postaw 
i umiejętności społecznych niezbędnych w dorosłym życiu.
 
6. Zajęcia sportowe - Zajęcia wpisują się w propagowanie zdrowego stylu życia i integracji społeczności lokalnej poprzez wspólne współzawodnictwo i nawiązywanie relacji sąsiedzkich.
 
 
7. Babskie gadanie – zdrowie odżywianie - Celem działania jest upowszechnianie wśród mieszkańców kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny osobistej i czystości oraz dbałości o zachowanie
zdrowia. Działanie przyczyni się do promowania zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez m.in. zajęcia z fitness-u i aerobiku.
 
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa wszystkie osoby dorosłe zamieszkałe przy ul. Antoniny Grygowej 4.
21.02.2015 r. – Warsztaty historyczne.

W sobotę 21 lutego spotkaliśmy się ponownie na warsztatach historycznych. Tym razem motywem przewodnim był okres wybuchu Powstania Styczniowego. Po krótkim wprowadzeniu i zaznajomieniu uczestników z w/w tematyką przez Pana dr. Tadeusza Graba, przystąpiliśmy do zajęć praktycznych. Zadanie, które otrzymaliśmy polegało na napisaniu listu – każdy mógł choć przez chwilę wcielić się rolę powstańca i przekazać na piśmie swoje odczucia do najbliższych. Następnie każdy list został dokładnie złożony oraz zalakowany przy użyciu sygnetu.
               
Dodatkową niespodzianką była wizyta Grupy Rekonstrukcji Historycznej Oddziału Ćwieków z Lublina. Zgromadzone dzieci oraz młodzież otrzymały rozkaz wymarszu i odbycia musztry wojskowej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w tworzeniu patriotycznych rozetek z czasów Powstania Styczniowego.
Na tym zakończyło się drugie spotkanie z cyklu zaplanowanych warsztatów historycznych prowadzonych przez Pana Andrzeja Gładysza ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. Organizatorem wydarzenia był Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie we współpracy z Centrum Aktywności Środowiskowej w Lublinie.
09-13.02.2015 r. – Podsumowanie drugiego tygodnia ferii zimowych.

Drugi tydzień ferii zimowych również obfitował w szereg atrakcji. We wtorek 10 lutego na specjalne zaproszenie Dyrekcji Auchan w Lublinie, zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania marketu. Na tej jakże ciekawej wycieczce mieliśmy okazję podejrzeć jak wygląda organizacja pracy w tak dużym sklepie, zwiedziliśmy magazyn, a także poszczególne stanowiska pracowników. W ramach dodatkowej niespodzianki dzieci i młodzież mogły własnoręcznie przyrządzić przysmaki - owocowe tarty.
W czwartek spędzilśmy aktywnie czas na świetlicach Centrum Aktywności - uczestniczyliśmy
w zajęciach tanecznych, a następnie w balu karnawałowym. Ostatnie zimowe wyjście zorganizowane zostało w piątek - odwiedziliśmy ponownie Zamek Lubelski, gdzie braliśmy udział
w zajęciach pt. "Kamienie i klejnoty, prehistoryczna i historyczna biżuteria".   
02-06.02.2015 r. – Podsumowanie pierwszego tygodnia ferii zimowych.

Podczas pierwszego tygodnia ferii nie mogliśmy narzekać na nudę, każdy dzień obfitował w szereg atrakcji. Byliśmy m.in na basenie, lodowisku, odwiedziliśmy dwukrotnie Zamek Lubelski, gdzie uczestniczyliśmy w specjalnie przygotowanych zajęciach warsztatowych. Najmłodsi natomiast mieli okazję wziąć udział w warsztatach muzycznych - "Mała Orkiestra" prowadzonych przez Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją", a także obejrzeć sztukę pt. "Czerwony Kaputurek" w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
22.01.2015 r. – Dzień Babci i Dziadka.

W dniu 22 stycznia 2015 r. w godzinach 16.00-18.00 w Centrum Aktywności Środowiskowej przy ul. Antoniny Grygowej 4B odbyło się okolicznościowe działanie środowiskowe pt.: „Dzień Babci i Dziadka”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Aktywności Środowiskowej,
a współorganizatorami Sekcja Pracy Socjalnej Nr 23G oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie. Spotkanie skierowane do mieszkańców bloków socjalnych miało charakter rodzinnej integracji międzypokoleniowej dziadków, rodziców i dzieci. Dzieci ze świetlicowych grupa wsparcia przygotowały pod kierunkiem Pana Mirosława Sokołowskiego z DDK „Bronowice” w Lublinie niezwykle uroczysty program artystyczny dla swoich babć i dziadków. Okolicznościowe wiersze oraz nastrojowe utwory muzyczne wykonywane przez młodych wokalistów stworzyły niezwykłą atmosferę tego czwartkowego popołudnia. Nie jednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku, widząc swoje wspaniałe pociechy. Dzieci wręczyły babciom i dziadziusiom samodzielnie wykonane ramki na zdjęcia.
            Po części artystycznej wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek – słodkie ciasteczka, kawę i herbatę. Na zakończenie czekała na obecnych jeszcze jedna niespodzianka – wspólne karaoke babć i dziadków wraz ze swoimi wnukami, prowadzone w klimacie lat 60, 70 
i 80 – tych.
Wydarzenie skierowane było do wszystkich mieszkańców bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4B.
17.01.2015 r. – Warsztaty historyczne.

W bieżącym roku zawitali do nas pasjonaci historii i miłośnicy rekonstrukcji, którzy kontynuują uczenie historii poprzez ciekawe warsztaty i pokazy.  W minioną sobotę uczestnicy świetlicowych grup wsparcia dowiedzieli się jak przez lata zmieniało się godło naszego kraju oraz inne symbole narodowe. Następnie podopieczni wykazali się dobrą znajomością hymnu Polski, wspólnie go odśpiewując. Korzystając z dobrej pogody, druga część spotkania odbyła się przed Centrum. Tam zaproszony gość specjalny zaprezentował strój żołnierza z czasów Księstwa Warszawskiego. Dużą furorę zrobiła prezentacja broni oraz wyposażenia szwoleżera. Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe prezenty w postaci przypinek w barwach narodowych oraz guzików z wytłoczonym herbem.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu zaplanowanych warsztatów historycznych prowadzonych przez Pana Andrzeja Gładysza ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. Organizatorem wydarzenia był Dzielnicowy Dom kultury „Bronowice” w Lublinie we współpracy z Centrum Aktywności Środowiskowej w Lublinie. Spotkanie skierowane są do dzieci 
i młodzieży oraz osób dorosłych z osiedla bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4. 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego